Editorial Board

Honorary Editor

Chen Hong-Duo (China)

Morganti Pierfrancesco (Italy)​

Editor in Chief

​Torello Lotti (Italy)

Deputy Editor

Roxanna Sadoughifar (Iran)

Managing Editor

Dolci Milo (Italy)

Desk Editor

Neri Erica (Italy)

Franchini Pietro (Italy)​

Task Force For Bioengineering, Biomaterial and Environment

Angelo Chianese (Italy)  

Marco Stoller (Italy) 

Maria Beatrice Coltelli (Italy)  

Andrea Lazzeri (Italy) 

Enzo Berardesca (Italy) 

Giuseppe Salvatore (Italy) 

Gabriella Pasqua (Italy) 

Antony C Dweck (United Kingdom) 

Vittorio Calabrese (Italy) 

Elisabetta Tendi (Italy) 

Claudia Crestini (Italy) 

Daniel Santiago Palma (Argentina) 

Patrizia Falabella (Italy) 

Yuan Carlos Leyva-Diaz (Spain) 

Giovanna Simonetti (Italy) 

Gaspare Baggeri (Italy) 

Gianni Iacovelli (Italy) 

PierPaolo Visentin (Italy) 

Paolo Palombo (Italy) 

Patrizia Cinelli (Italy) 

Elka Touitou (Israel) 

Adnan Memic (Saudi Arabia) 

Federico Svarc (Argentina) 

Heng Yin (China) 

Patrizia Perego (Italy) 

Helen Treichel (Brazil) 

Giovanna Donnarumma (Italy) 

Mahboob Tooba (Malaysia) 

Vladimir E Yudin (Russia)

Mario Malinconico (Italy) 

Mauro Rossetti (Italy) 

Mohd Zairul Bin Mohd Noor (Malaysia)

Natalia Vukovic (Russia) 

Sophie Hennequin (France) 

Daniel Roy (France) 

Pierfrancesco Morganti (Italy) 

Umberto Cornelli (Italy) 

Abraham Arimuko (Indonesia) 

Adone Baroni (Italy) 

Fabrizio Guarneri (Italy) 

GianAndrea Positano (Italy) 

Sonia Seletti (Italy) 

Editorial Board
Jacopo Scala (Italy)

Ümit Tursen (Turkey) 

Carmen Cantisani (Italy)

Natalia Kalashnikova (Russia)

Leonardo Marini (Italy) 

Jaishree Sharad (India)  

Christopher Rowland Payne (United Kingdom) 

Paolo Amori (Italy) 

Claudio Guarnieri (Italy) 

Jelena Stojkovic-Filipovic (Serbia) 

Lali Mekokishvili (Georgia) 

Ines Verner (Israel)  

Ivana Binic (Serbia) 

George Sorin Tiplica  (Romania) 

Klaus Fritz  (Germany) 

Victor Gabriel Clatici (Romania) 

Elena Barinova (Romania)

Laura Atzori (Italy) 

Mary P. Lupo (USA)  

Carmen Salavastru (Romania) 

Bhargava Shashank (India) 

Domenico Piccolo (Italy) 

Arora Gulhima (India) 

Iranmanesh Behzad (Iran) 

Firas Al-Niaimi (United Kngdom)

Anant Patil (India) 

Muhammad Ahmad (Pakistan)

Claudio Conforti (Italy)

Roberta Giuffrida (Italy)

Luca Giannetti (Italy)

Executive Section Editors
Raimonds Karls (Latvia) 

Andy Goren (USA) 

Francesca Satolli (Italy) 

Claudio Feliciani (Italy) 

Nicola Zerbinati (Italy) 

Binaya Sapkota (Nepal) 

Aditya Gupta (Canada) 

Anna Waśkiel Burnat (Poland) 

International Global Advisory Team

Uwe Wollina (Germany) 

Robert A. Schwartz (USA) 

Camilla Janniger (USA)

Silvia Marcia E. Ramos (Brazil) 

Jorge Ocampo Candiani (Mexico)

Steven Thng Tien Guan (Singapore)

Jacek Szepietowski (Poland)

Nellie Konnikov (USA) 

Alex Kubanov (Russia)

Rana Anadolu (Turkey) 

Davidner Parsad (India) 

Srie Prihianti (Indonesia) 

Nguyen Van Thuong (Vietnam) 

Michael Tirant (Australia)  

Ncoza Dlova (South Africa) 

Sanan Karimov (Azerbaijan) 

Ulugbek Sabirov (Uzbekistan) 

George Kroumpouzos (USA)

Martin Kassir (USA)

IMCAS TASK FORCE

Chair Coordinator: Hugues Cartier (France)

Alexander Turkevych (Ukraine)  

Estefanía Lang (Spain)

Nanette Silverberg (USA) 

Lidia Rudnicka (Poland) 

Medhat Abdel Malek (Jordan) 

Mohammad Jafferany (USA)  

Martin Kassir (USA)  

Ayman Abdelmaksoud (Egypt)

Katerina Damevska (Macedonia)  

Giovanni Battista Menchini Fabris (Italy)  

Alejandro Martin Gorgojo (Spain) 

Virginia Tommei Botta (Spain) 

Ayman Hassanein (Kuwait)

Olga Olisova (Russia) 

Dominique Du Crest (France)

CHINESE EXECUTIVE TASK FORCE

Coordinator: Gao Xing-Hua (China)

Li Zhang (China)

Rongya Yang (China)

Yimei Tan (China)

Li Li (China)

Wei Liu (China)

Chunying Li (China)

Li He (China)

Tian Yan (China)

Liaisons Editors

Jafferany Mohammad (USA)

Fabio Arcangeli (Italy) 

Maria Albini (Italy) 

Hana Zelenková (Slovakia)

Bacci Pier Antonio (Italy)

Volkova Natalia (Russia) 

Sabirov Ulugbek (Uzbekistan) 

Parajuli Sudip (Nepal) 

Kangh Hau Tran (Vietnam) 

Sharquie Khalifa (Iraq) 

Diehl Christian 

Irma Bernadette S. Sitohang (Indonesia) 

Morrone Aldo (Italy) 

Marliani Andrea (Italy) 

Francesca Satolli (Italy) 

Mansour Sameera (Saudi Arabia) 

Valle Yan (USA) 

 Mirna Situm (Croatia) 

Gonzales Miriam (Honduras) 

Miyares Ernesto (Cuba) 

Karimov Sanan   

Atchima Suwanchinda (Thailand) 

Duweb Gamal (Lybia) 

Hassanein Ayman (Kuwait) 

Serrano Falcon Cristina (Spain) 

Maquignon Nicolle (France) 

Pedrag Stilet (Montenegro) 

Anisa Mosam (South Africa) 

Miroslava Kadurina (Bulgaria) 

Gupta Atula (India)

Paulo Cunha (Brasil)

JouRNal of Applied Cosmetology